רמטכ"ל במבנה איסלאמי

ביתו של המועמד (עדיין) לתפקיד ראש המטה הכללי של צה"ל מכיל הרבה סממנים אסלאמיים. המבנה הסימטרי והכבד משקף את תרבות האסלאם המסורתית. שמרנות אדריכלית  וציטטות היסטוריות מאפיינים את הבית של האלוף גלנט שבניגוד לביתו יהיה חייב, במידה ויקבל את התפקיד, להיות יצירתי,"לצאת מהקופסה", יוזם וחדשני בכל המישורים הקיימים בארגון שהוא יוביל וינהל.

 

צילום: טל כהן

אחד המאפיינים של האדריכלית האסלאמית היא הכיפה. הכיפה היא קרום בצורה של חצי כדור או בצורה המזכירה את גיאומטרית הכדור. הכיפות מקרות חללים רחבים ויוצרים אווירה של "טקס",  של משהו קדוש. במבנה של האלוף גלנט רואים ארבע כיפות, אחת בכל פינה דומיננטית של המבנה.

כיפה (מקור: ויקיפדיה)

גיאומטריה חזרתית אינסופית (מקור: ויקיפדיה)

בנוסף לכובד והסטטיות של המבנה, אנו יכולים לצפות בסימטריה נוקשה וגיאומטריה ברורה המאפיינים את המבנה הזה. יסודות תכנון אלו בולטים מאוד באדריכלות האיסלאמית. לעיתים המורפולוגיה הזאת מקבלת שיקוף, סיבוב והזזה כמו הגיאומטריה ההחלטית של המגן דויד, הנפוצה מאוד בסגנון אדריכלי זה.

מורפולוגיה איסלאמית (מקור: ויקיפדיה)

התפתחות תכנית של The Petronas Towers שממוקמים בקוואלה-לומפור, מלזיה

במבנה שבמושב עמיקם רואים קשתות,  קשתות מחודדות וקשתות פרסה. תפקיד הקשת הוא  גישור או קירוי בין שני סמכים בצורה של חצי מעגל או בצורות דומות אחרות, המסוגלת לשאת משקל רב. פתחים רבים בבית של האלוף גלנט מעוצבים במורפולוגיה מאומצת זו.

קשת מחודדת (מקור: ויקיפדיה)

המבנה הקשוח ושבמרכזו יש "פטיו" (חצר פנימית) מזכיר את ה"חאן", אחד מהטיפוסים הבסיסיים של המבנים המעוצבים בסגנון האסלאמי. ה"חאן" הוא  בית, אכסניה לשיירות, מקום שבו יכלו השיירות הנוסעות בדרכים לעצור למנוחת לילה ולהיות מוגנים מפני השפעות הטבע ושודדי דרכים. בדומה  למבנה המדובר, האכסניה הייתה בדרך כלל רבועה או מלבנית ולה שתי קומות ערוכות סביב חצר מרכזית מוצלת.

תכנית של חאן טיפוסי (מקור ויקיפדיה)

ביתו של גלנט

הגיאומטריה שחוזרת  על עצמה באה להקרין את כוחו האינסופי של הנביא, הוא חוזר וחוזר ובלתי נגמר. היופי של המבנים כדוגמת המבנים האסלאמיים, נמצא בעיקר בתוך המבנה, בחלקו הפנימי, הן בחללים הפנימיים, אלו המקורים (חדרים) והן בחללים שאינם מקורים (חצרות) אך מוסתרים. לכן, אדריכלות זו נקראת לעיתים "אדריכלות הרעלה".

הכיפה העוצמתית נועדה להפגין כוח, הגיאומטריה החזרתית מקרינה חוזק אינסופי והחצרות הגדולות נועדו לבטא עוצמה. הרמטכ"ל הבא יאלץ להפגין עוצמה ויצירתיות ביחד עם צניעות ופיקחות, תכונות שרק חלקן מרכיבות את האדריכלות האסלאמית, שממנה נשאב מקור ההשראה לתכנון של ביתו של המועמד (עדיין) לרמטכלות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: