אריה שרון במעונות העובדים בת"א, שיכון וויסנהוף והשפעות הבאוהאוס

בעבודה הזאת  תיבדקנה עבודותיו של אדריכל אריה בשרון בקונטקסט של מבנה מעונות העובדים  בתל אביב, ונבדוק את  הסיבות, אם בכלל,  שהביאו לאימוץ של אדריכלות הבאוהאוס במעונות העובדים שתכנן אדריכל אריה שרון. רבדים כגון: אידיאולוגיה, אורח-חיים, סמל וזהות, דת, פוליטיקה, טכנולוגיה  וכלכלה יבדקו ונראה אם אכן הם השפיעו וכיוונו בצורה, בתכנון ובגישה המודרנית, המאופיינת באנונימית ו סטריליות.  נבדוק האם הייתה כאן טוטאליות "באוהאוסית" או רק מספר מרכיבים בסיסיים ביחד עם השפעות אחרות.

 הסקירה תשווה בין מעונות העובדים של שרון בתל אביב שנבנו בשנת 1935 למבנה שיכול שהיה מקור השראה רב עוצמה, שיכון וויסנהוף שנבנה בשטוטגרט, גרמניה בשנת 1927 ושתוכנן על ידי האדריכל מיס וואן דה רוהה.  נבדוק האם אכן יש כאן "אימוץ" סגנוני בלבד או שיש גם מוטיבים חברתיים – כלכליים מופשטים. כמו כן, תבחן השאלה: האם האדריכלות הזאת הפכה לאדריכלות וורנקיולארית ציונית שהצליחה להשריש את עצמה במקום השונה מאוד ממקום שבו היא יצרה את עצמה. האם הייתה כאן כוונה לייצר "אדריכלות ישראלית"?!  אכן, נשאלת האלה מה יש בסגנון הזה שנוצר באירופה ולחבל ארץ  שלנו.

 נשאלת השאלה האם המוטיבים של הסגנון המודרני אומצו כמו שהם או  שנוספו להם רמיזות ארכיטקטונית אחרות. נעמיק בדרך שהוא ביקש לסלול, דרך שפותחת  דף חדש ואוונגארדי שאותו הוא ראה באירופה. שרון חשב שבישראל אפשר ורצוי, וגם ישנם תנאים לתכנן ולבנות משהו אחר, דבר אחר בכל שכבה ושכבה. בהקשר זה נבדוק אם הוא חבר להשפעות אירופאיות אחרות ומה היו התוצאות האדריכליות מחבירה זו, אם בכלל.

יש לזכור כי "בריאת" מקום חדש, מקום למגורים הוא לא רק עניין אדריכלי פרופסיונאלי,  בנוסף לחומר וחלל יש ערכים נוספים הקשורים ביצירת נפחים למגורים. את הערכים הללו נבדוק בעבודה זו. בכל תכנון אדריכלי, גם זה של מיס וואן דה וזו של אריה שרון, התכנון אינו רק רכיב אחד בתהליך מורכב, כאן יש מקום חדש השזור בהרבה אלמנטים מופשטים נוספים, אותם נסקור.

להלן המאמר:

אריה שרון במעונות העובדים בת"א, שיכון וויסנהוף והשפעות הבאוהאוס

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • שלי  ביום ספטמבר 7, 2010 בשעה 4:00 pm

    מאמר מרתק שממחיש את המותג "באוהאוס" שמקבל שימוש נרחב בהיבט שיווקי ולמעשה אינו מייצג במדויק את הבאוהאוס האותנטי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: