תכנון ושיפוץ דירה

 
רבים מאתנו רכשו או עומדים לרכוש דירה מיד שנייה. בדרך כלל הגורמים לרכישה דירה כזאת הם גורמים שקשורים למיקום הדירה, גודלה ועלותה. לאחר שנפלה ההחלטה לרכוש דירה שאינה חדשה, ברוב המקרים יש לקונה מחשבה לשפץ את הדירה, בדרך כלל בצורה מאוזנת וכלכלית, לשימושו שלו ו/או משפחתו.
 
הרבה חוסר וודאות, בלבול וגם פחד מפני הבלתי נודע יש לבעל הדירה לפני תהליך השיפוץ, תהליך  שכולל את שלבי התכנון הראשוני, התכנון הסופי, הכנת תוכניות עבודה, מכרז וביצוע. לצערי, זה נושא פרוץ, כי יש הרבה קבלנים ומכל הסוגים ויש גם הרבה מתכננים או אדריכלים שאין זה מקצועם והם מתחזים ללא בושה או פחד לאדריכלי-פנים (מושג שאינו קיים), לאדריכלים ונותנים לעצמם תארים ווירטואליים.
 
בתהליך התכנון יש בראש ובראשונה להבין את צרכיו של בעל הדירה. חובה על האדריכל לברר את אורח חייו העכשוויים ואלו שיהיו בעתיד, עליו להבין מהם צרכיו האמיתיים. לאחר מכן יש לברר את אופי השיפוץ והתכנון שנחוץ ומהו התקציב הנתון לרה-ארגון/שיפוץ הדירה. האדריכל צריך להסביר את התהליך, לפרט, ולנתק חששות לא מציאותיות שקיימות אצל מזמין העבודה. 
 
חובה על האדריכל להציע לבעל הדירה מספר חלופות תכנוניות. יש צורך להסביר את המשמעויות  השונות הנוגעות בתכנונים השונים. המשמעויות השונות משקפות אורח חיים עכשווי והעתידי, הן לוקחות בחשבון דפוסי התנהגות עכשוויים ועתידיים וגם את ההתפתחויות בתא המשפחתי בכיוונים שונים. התכנון צריך לתת מענה, במידת האפשר, לכל המצבים, אלו העכשוויים ואלו שיתגבשו בעתיד.

האדריכל בשיתוף עם הקבלנים השונים ובעל הדירה חייבים להגיע להחלטות שיקדמו את הפרויקט בקצב נכון ומעשי. האדריכל הוא המנצח על הפרויקט מבחינה טכנית, פסיכולוג של "חברי התזמורת" ומגשר על פערים וציפיות בין כל המרכיבים האנושיים של הפרויקט.

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אביבה40  ביום יוני 26, 2008 בשעה 3:36 pm

  אני מבינה שנתת בשרטוט את המצב הקיים, ושלוש אופציות לשיפוץ. אשמח אם תרחיב עליהן את הדיבור, וגם מסקרן לדעת איזו אופציה נבחרה ולמה היא מתאימה לבעל הדירה

 • יוסי  ביום יוני 27, 2008 בשעה 8:46 am

  אביבה היי,

  הצעתי מספר חלופות שנועדו לענות לצרכים שונים, אלו שהם עכשווים ולאלו שיכולים להיות בעתיד. הצעתי חלופות לאותו תא משפחתי במצבים משפחתיים שונים. כל זאת לפי בקשת בעל הדירה.
  לכל הצעה יש כמובן עלות אחרת. לכל הצעה יש בני אדם ולהם אורח חיים שונה והרכב מישפחתי אחר.

  ההצעה שנבחרה היא זאת הפחות רדיקאלית, זו שעושה פחות שינויים וגם מטבע הדברים חסכונית וכלכלית יותר. בשרטוט למעלה זוהי ההצעה בפינה העליונה השמאלית.

  אני קשוב מאוד לצרכים של בעלי הדירות, זוהי תהיה דירה למגורים נוחים ולא דירה למאגזינים. אני מתכנן דירות לבני אדם ולא לצילומים.

  תודה, יוסי

 • יוסי שאול  ביום יוני 27, 2008 בשעה 10:30 pm

  לא ברור האימרה שלך "מתכנן דירות לבני אדם ולא לצילומים"
  מה הקשר? יש את השלב הראשון שציינת,שהוא העליון גם לדעתי.אך לא מוצא קשר לדירת צילומים?
  מה לא ניתן להנות משני העולמות?

  דבר נוסף שקצת לא ברור לי,רק אדריכל בעל תואר יכול לתכנן?מעצב פנים לא??
  אשמח לשמוע תגובתך…. תודה.

 • יוסי  ביום יוני 28, 2008 בשעה 9:30 am

  שלום יוסי שאול,

  הגורם שמחולל שינוי הוא האדם ולמען האדם.
  אני לא מתכנן דירה בכדי שהיא תראה יפה רק בצילומים (כפי שעושים אדריכלים ומעצבי פנים רבים), המטרה שלי שהמקום יהיה נוח ומתאים ואם הדירה מצטלמת יפה, זה טוב מאוד, "נהנים משני עולמות", אבל זה לא בא במקום הנוחיות של האדם, הצילום לא נמצא במקום הראשון, במקום הראשון נמצא האדם והמרחב הסגור שלו.

  בקשר לתכנון דירה, מעצב-פנים יכול בהחלט לעשות זאת כל עוד לא נעשים שינוים חיצוניים. אין חיה כזאת שנקראת "אדריכל פנים", מי שהוא אדריכל , הוא יכול לעשות הכל, (פנים וחוץ) .

  תודה ויום טוב.

 • כפיר  ביום יוני 28, 2008 בשעה 8:51 pm

  צריך להעז בגדול בכדי לעשות שינוי קטן – רשמת בעצמך . ולכן כל הפוסט הזה מוטעה מיסודו. בתור אדריכל העובד במקצוע כבר שנים – אנו חיים על התפר הדק שבין סיפוק עצמי וסיפוק הלקוח – שהתוצאה הסופית צריכה להיות הגשמת העצמי וגם הגשמת רצון הלקוחות – אם אחד מהם לא מתקיים הרי שעשינו חצי עבודה – כך שלומר: אם מצטלם יפה דיינו מוטעה ביסודו – אני לא אוציא מידיי תכנון דירה שהדגש בו יהיה חלוקה ונוחות – אלא -חלל והרגשה -זה המבדיל אותי ממעצב פנים או המחלק את דירתו בכוחות עצמו – הערך המוסף שמוסיף האדריכל – כי אחרת כל אחד מחלק חללים – כל אחד מעצב ואין צורך באדריכל .

 • יוסי שאול  ביום יוני 28, 2008 בשעה 11:00 pm

  כפיר חמוד-האופן שבו אתה אומר "מחלק דירתו בכוחות עצמו-ומעצב פנים" באותה נשימה מזלזלת פשוט מקומם ומעצבן.
  אתה חושב שזה שאתה אדריכל עושה אותך מבין טוב יותר או מרגיש טוב יותר חלל מאשר מעצב פנים?
  אוי לכמות דירות שאני רואה ונאלץ לתקן עקב תכנון לקוי של אדריכלים!! גם בדירות וגם בפרטיים.
  תמשיך לחשוב ככה ואני אמשיך להתפרנס מאדריכלים החושבים כמוך.

 • יוסי  ביום יוני 29, 2008 בשעה 2:04 am

  לכפיר – בניגוד לאחרים , אני רואה את עצמי גם כמחנך, אני מסביר ופורס לפני הקליינט את האפשרויות שאני רואה ומה שיכול להתאים לו. אני רואה יותר אפשרויות ומתאר אותן בדרכים מילוליות וויזואליות. אני לא מכריח מישהו לקבל את דעתי, אני מסביר ושומע וביחד מחליטים. הסיפוק שלי לא בא על חשבון הסיפוק של בעל הבית.
  אני סבור כי גם בעל דירה (לא אדריכל) מבין את משמעות המילה חלל והרגשה ועל זה בעלי הדירות שהם מאוד מעודכנים בנעשה, חושבים ומדברים.

  ליוסי שאול – צודק, לפעמים אני נכנס לדירות ולא ברור לי מי תכנן אותם.

 • כפיר  ביום יוני 29, 2008 בשעה 8:42 pm

  הנה אני מתקן את עצמי כי כנראה שלא התנסחתי היטב – כבר דובר רבות על מעצבי פנים מתוך ומחוץ למקצוע – כמו אדריכלים – ישנם טובים יותר ויש שממש לא – בשנים האחרונות עקב ריבוי מוסדות לימוד שונים ומשונים ניתן לצאת עם התואר "מעצב פנים" בקורס ערב של שבועיים ולאחר מכן להגדיר את עצמך כאדריכל פנים ולהבדילנו מהם עלינו לעלות על הערך המוסף הקיים בנו והוא מעבר לחשיבה הטכנית של מה נכון ומה לא .

 • יוסי  ביום יוני 30, 2008 בשעה 9:44 pm

  כפיר – יש אינפלציה של "בתי ספר" שמפיקים "אדריכלי פנים", אדריכלים ומעצבי פנים. יש בתי ספר שבוגריהם עוברים קורס של 25 שעות בשרטוט ואז הם נותנים לעצמם תואר "אדריכל-פנים" ואין חיה כזאת.
  כבר שאלו אותי רבים אם אני "אדריכל פנים או אדריכל חוץ" וזה כתוצאה מהשוק הפרוץ הזה.
  לכן לפעמים המרחבים שלנו (הפתוחים והסגורים) נראים כפי שהם נראים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: