כירורגיה פלסטית ארכיטקטונית

מה נראה אם נהפוך את הכביש וחלקו העליון החשוף והשחור יהיה בתוך האדמה וחלקו הנסתר, הקבור, יהיה חשוף לכל?  

מה נראה אם את הצד החיצוני של הקירות החיצוניים של המבנים נסובב, כך שהם יהפכו לחלק הפנימי של הקירות החיצוניים, לצד הפנימי של המבנים, והחלק הפנימי ייהפך לחיצוני. מה יהיה אם נהפוך את עור סביבתנו והמישורים הפנימיים יהיה חיצוניים והחיצוניים יהיו פנימיים? 

זוהי הזדמנות לראות על מה אנחנו דורכים, על מה אנחנו נוסעים, מה אנחנו מסתירים מתחתינו, מצידנו, בסביבתינו, להיכן אנחנו כחברה, דוחפים את מה שאנו לא רוצים לראות בנו וזאת למרות שגם לאלמנטים בלתי נראים כמו תשתיות ומערכות יש אופי טכנולוגי ייחודי. 

לאחר הפיכת עורו של מבנה כלשהו, נוכל לראות את אופי המקום הפנימי, נוכל לבדוק את המרחב הסגור שלרוב נסתר מעיניי הציבור. הכירורגיה הפלסטית הזאת תפיץ למרחב הפתוח את מה שהיה נעול ואטום, היא, בכנות מכסימלית,  תעלה על הפודיום הציבורי את האינטימיות הפנימית שאינה תמיד נקייה, טהורה. 

הלב והקרביים יהיו חיצוניים, האורגאניות תחשוף את עצמה והכיעור הסינטטי יפנה פנימה. יתכן וההתמוססות הערכית הפנימית תפרוץ החוצה ותגלה לכל את חוסר הצדק, חוסר העניין, חוסר האכפתיות. 

קורה שמחלות פנימיות פורצות החוצה ומוצאות ביטוי מורפולוגי חיצוני. קורה שהחוץ יהיה ביטוי של מחלה פנימית. גוף חולה, פנימיות שאינה מתפקדת כראוי מייצרת עור חיצוני חולה. במקרים אחרים החיצוניות היא מסכה לפנימיות אפרורית, מזוהמת, לא ערכית. 

את המוסתר מתחת למרתפים, מתחת לכבישים, לא רואים ואת מה שלא רואים, מישהו מסתיר. מערכות קיום העיר, המעכות התומכות בהמשך החיים, יכולות להיות נקיות ומטופחות כמו מערכות תומכות חיים שנמצאות בגוף האדם. 

לפעמים הפנים הוא החוץ של האחר. החוץ האורבאני הוא הפנים של השכן האורבאני. החלון הוא תמונה אורבאנית של השכן ממול. התמונה משתנה בהתאם לזווית של הצופה באומנות הפנימית שהיא למעשה אומנות חיצונית. 

השיח האדריכלי לא רואה קשר פנים–חוץ בעת תכנון תב"ע (תכנית בנין עיר). התב"ע לא תמיד מחזקת את החיצוניות בעזרת מעטפות המבנים, או עקרונות תכנון פנימיים, היא מדברת בשפה אחת, שפת נפחים ומאסות. 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: