חיים משותפים

 

מגדל נווה צדק, חזית קדמית גלית. צילום: יוסי מטלון

מגדל נווה צדק התפתח והגיע לשיאו. הוא ממוקם במרכזו של אזור נמוך קומה, באזור נווה-צדק שבדרומה של העיר ההיסטורית. הניגוד בקנה-המידה שיש למבנה הזה יחסית למבנים השכנים, יצר חיכוכים בין התושבים למאשרי התוכניות בעיריית תל אביב. הניגודים הפיזיים, החומריים והגיאומטריים בינו לבין הקונטקסט שסביבו הם מונומנטאליים.

ברור לכל מתבונן כי יש ניגוד מדהים בין החזית של המגדל שפונה לים לבין זו שפונה לעיר. היתכן כי זה נעשה בכוונה תחילה? הטיפול בחזיתות המבנה שונה מחזית לחזית, השפה הגיאומטרית, המורפולוגיה שונה מאוד ממקום למקום. את הים, החזית מקבלת בקלילות מרחפת, בגלייות עדינה של המרפסות הקופצות המעוצבות בסמיכות שונה בחלקו העליון והתחתון של המגל. בניגוד עצום, את העיר מקבלת החזית האחורית. החזית האחורית , האדריכל השאיר כאילו היא לא גמורה, בלתי מסויימת, חלקית, חזית שממתינה לאלמנטים משלימים, חסר שם חלק מה"פאזל",

 

מגדל נווה צדק, חזית אחורית ממתינה להשלמה. צילום: יוסי מטלון

 

מגדל נווה צדק, החזיתות הקדמית וזו הצדדית. צילום: יוסי מטלון

 

אולי זה ה"קונספט" של המגדל, אולי זו החלטה שהוחלטה על ידי היוצרים והתכנון התקדם לאורה, לי נראה כי החזית הקדמית לא יכולה להיות שייכת לזו שמאחור, לא נראה כי שתי החזיתות שייכות למבנה אחד. אין גיאומטריה או שפה שתקשר ביניהן. גם החזית הצדדית לא תומכת באף חזית, היא לא מקשרת, מגשרת, משלימה או תומכת – היא נייטראלית מאוד.

המגדל נוגע בקרקע בצורה שקטה ופשוטה. כמובן שלובי גבוה מקדם את הבאים לחזית הקידמית. ממול לחזית זו מפוזרים כמה מבנים קטנים שעוברים תהליך של שימור ושיפוץ. יתכן ואלו נועדו לשעשע את בעלי הדירות בלבד, יתכן שיהיה שם איזה מתחם סגור, יתכן.

אין ספק שהמבטים, שהחוויות שמתרחשות בקומות העליונות הצופות לעבר הים או העיר, משאירות את האדם למעלה חסר נשימה, ואת האדם הקטן שלמטה – עוד יותר קטן.

 

מגדל נווה צדק ואחד מהקיוסקים הראשונים בתל אביב. צילום: יוסי מטלון

 

מגדל נווה צדק והראי-נוע הראשון בתל אביב, "עדן" שמו, (לא היה עדיין קול-נוע). צילום: יוסי מטלון

 

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: