מעצב נולד!

אצלנו עדיין אין את זה – מעצב נולד! למרות תרבות ה-SMS ששולטת בחלק מהחברה הישראלית, כדאי לעשות את זה. רצוי לעשות את זה מכיוון שעולם התכנון והעיצוב שלנו מאוד ירוד, רדוד, ריק מתוכן ומסווג כ"סטייל", "אופנה", "טראנד" או "זה מה שהולך היום", כדאי ורצוי מאוד שגם בארץ תהיה תכנית טלוויזיה שתאתגר מעצבים ואדריכלים מקומיים. אולי תהיה כאן אפשרות ללמוד משהו, מה לעשות ובעיקר איך לא לעשות.

בטלוויזיה שלנו עשו כמעט את הכול, שיכפלו והעתיקו, אבל למעצב הארכיטקטוני לא ניתנה עדיין האפשרות להתייצב ליד הפודיום, לטפס על במה או להופיע על מסך הטלוויזיה. עדיין לא בחנו אותו בקונטקסט תחרותי. יש לאתגר את המעצב הישראלי הצעיר ואת זה בעל הניסיון. כאן יהיה מקום לראות מה עושים המתכננים ובעיקר מה הם לא עושים. במעצב נולד!  תהיה אפשרות להסביר לכולם שיש אדריכל ויש מעצב פנים ואין מושג כזה "אדריכל פנים", אין שעטנז כזה. כאן יבינו כי אין גם "אדריכל חוץ", אדריכל הוא אדריכל ומעצב פנים הוא המעצב של הפנים בלבד. אדריכל יכול לעשות הכול. התכנית "מעצב נולד" תסביר ותבהיר את הגדרות המקצוע ותציג לכולם שיש כאן ניסיון להמציא מקצוע שאינו קיים.

כמו כן, תהיה כאן הזדמנות לחדד עבור הציבור הרחב, את ההבדל שבין שרטט,  הנדסאי ואדריכל. מעצב ומתכנן הם שמות ותארי מטריה, הם מכסים את כל האופציות. אבל המציאות היא שיש הבדלים, לטוב ולרע. יש הבדלים בגישות, בהבנה, באחריות ובחוקיות של כל אחד מהתארים הנרכשים הללו. כאן תהיה הזדמנות ברורה לדלל את הדעות הנשמעות בארץ והמתארות את כל בעלי התפקידים הללו, כאן יוכלו צופי הטלוויזיה, להבין פעם אחת ולתמיד, מה ההבדל בין בעלי התפקידים הללו.
  

לא רק זה, בעיקר בנוסף לזה, הציבור יראה, יבדוק ויבין את תהליך התכנון, אם הוא בנמצא בכלל. לצערי רוב התכנונים מבוצעים ללא מחשבה עמוקה או גיבוש קונספט מקדים שיוביל את התהליך העיצובי ויפיק את המכסימום מהמעצב המיומן. התכנית  מעצב נולד! תבהיר לכלל הציבור שיש חלוקת אחריות בין האדריכל ומעצב הפנים ואין כאן מקום לבלבול בין הסמכויות, בין התפקידים.

 

פורסם לראשונה באתר ArchiTimes

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: