סלקציה אנושית בשוק הנדל"ן

בשוק הנדל"ן המיועד כביכול לעשירון העליון פורחת סלקציה מעניינת, יוצרים אפליה, קיפוח ואי-שוויון. בוררים את אופיים של הקונים ומעבירים אותם בתהליכי שיקוף ובדיקה. כאשר מישהו מחליט שיש פרוייקט שמיועד רק לעשירי ישראל בכלל ועשירי חו"ל בפרט, הוא יוצר גישה סלקטיבית פוגעת.

בכתבה שהתפרסמה ב-NFC אודות הפרויקט G Tel Aviv שעומד להבנות בתל אביב ברחובות אבן גבירול והשופטים, על ידי חברת "גינדי השקעות", (שרי אריסון קנתה שם 700 מ"ר), אומרת בעלת החברה, עו"ד ליטל גינדי-מטלון: "איננו מוכרים לכל אחד. באחרונה דחינו שלשה קונים-בכוח, שאינם מתאימים לאופי של הבניין. כל קונה חייב לעבור ועדת קבלה. גם גמר הבנייה והאיכלוס יקימו הדיירים חברת ניהול, שתפקח על השכרת דירות ומכירתן. מי שירצה בעתיד לשכור דירה, או לקנות דירה יד שניה, יהיה חייב לקבל אישור של הדיירים". האם הגברת שרי אריסון או אדם אחר יחליטו אם אני, את, או אתם תוכלו לרכוש או להשכיר דירה בבניין הזה?!

היא אומרת שהם דחו "שלשה קונים שאינם מתאימים לאופי הבניין", מהו אופי הבניין ומהו אופי האנשים? כאן צריך להעסיק גם פסיכולוג וגם ארכיטקט. הרשות השופטת של חברה זו שופטת אנשים ונותנת ציונים. 

לא ב"פרויקט הדגל" ולא בכל פרויקט אחר, למגורים או למשרדים,  נקבל גישה אי-שוויונית שלא מהססת להצהיר בראש חוצות אודות קיומה. אסור שנקבל אפליה שקשורה למצב כלכלי, דת, גזע, לאום או ג'נדר. לא יתכן מצב שבו אנשים בעלי ממון, אנשים פרטיים, ינהגו בחוסר שוויון בסיסי בין אדם לאדם. לא יתכן כי אדם פלוני או גברת אלמונית, כל עוד שניהם חופשיים להלך ברחוב, יקבלו יחס שונה, גישה בלתי שיוויונית. מי נתן את הכוח לעו"ד ליטל גינדי-מטלון לקטלג ולבחור אנשים, להחליט מי בפנים ומי בחוץ, מי לכאן ומי לשם. כולם עומדים מנגד ושותקים, כך יוצרים מעמדות, כף מפוררים את המדינה ויוצרים מתחמים מוגנים יותר ומוגנים פחות, כך יוצרים מרחבים לעני ומרחבים לעשיר, חללים לסוג א' וחללים לסוג ב', כך יוצרים חינוך מסוג אחד וחינוך מסוג שני, כך יוצרים חברה בלתי שיוויונית, כך יוצרים כירסום בעקרונות בסיסיים המשמרים את היחסים הטובים שבין אדם לחברו ובין האדם לסביבתו.

 


הרשמה לרשימת תפוצהניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • זו ש  ביום אוקטובר 31, 2006 בשעה 10:14 pm

  למצפים ושאר יישובים קהילתיים (קיבוץ?), שיושבים על אדמה שסובסדה מכספי ציבור, מותר להפעיל וועדות קבלה, ואילו לפרויקט פרטי מסחרי אסור? אם קבלן איקס מחליט שאצלו בבניין רק כאלה עם רקורד מוסרי וציבורי טהור כמו זה של שרי אריסון, זכותו המלאה!

 • יוסי  ביום אוקטובר 31, 2006 בשעה 10:19 pm

  נכון, צריך לאסור גם על האחרים אפליה.
  לא יתכן שיקבלו אנשים לפי מדדים שמתאימים רק להם.

 • SAN  ביום נובמבר 1, 2006 בשעה 9:04 am

  שקיים פן נוסף.
  אם נקח את מגדלי פנקס כ study case
  ונבחן מה נאלצו השכנים לסבול
  מהנוכחות של ברק וגרוע ממנו, משל מולנר,
  נאלץ לשאול את עצמו – האם ההשקעה האישית, שלכל הדעות תהא גבוה, כדאית?

  אחת הטענות ברמת אביב ג' שלאחר תוכנית הטלוויזיה המפורסמת על השכונה, שמיתגה את האזור, עברה אליה אוכלוסיה מאד מפוקפקת שגרמה לבריחת האוכלוסיה שהתגוררה בה עד אז לאזורים אחרים.
  לצערנו, בעלי ההכנסות השחורות, שכסף רב זמין בכיסם, רבים מאלה שבוחרים לשלם מיסים…

  השימוש בשם שרי אריסון הוא לצרכי פרסומת פרופר והשאלה אם ועדת קבלה כזו ראויה או לא, להערכתי מורכבת מהדרך בה בחרת להציג את הנושא.

 • הצועד בנעליו  ביום נובמבר 1, 2006 בשעה 9:40 am

  ועדות הקבלה למבנים הצומחים לגובה, קצת פחות מטרידות מוועדות הקבלה למבנים המתפרשים לרוחב (קיבוצים/ישובים קהילתיים, מצפים וכו').

 • יוסי  ביום נובמבר 1, 2006 בשעה 9:42 am

  לצועד בנעליו – מסכים.
  אין טעות אחת צריכה להפוך טעות שניה לחוקית.

 • ארז  ביום נובמבר 2, 2006 בשעה 9:59 pm

  יש לך טעות אחת – זה קרקע פרטית ומול הפשע המאורגן נוסח מולנרים שחודרים למגדלים יש צידוק לועדות קבלה וסלקציה, מלוקקות ומכוערות ככל שיהיו. להיפך, זה יכול למנוע אולי אלפי סכסוכי שכנים כיום בארץ, למה כשאתה משקיע בין רבע לחצי מליון דולר מכספך אין לך זכות לדעת מי הולך למרר את חייך במרחק קיר? אולי המצב שהיה עד היום בארץ הוא הבעייתי ולא ההיפך

 • יוסי  ביום נובמבר 3, 2006 בשעה 6:02 pm

  כל מקום שהוא פרטי' הוא לא בהכרח מקום שיש בו אי-שוויון.
  חנות, מרכז מסחרי, קניון, אולם קולנוע, בית כנסת, בית קברות' כנסת ישראל, מלון, אכסניית נוער וגם מבנה משרדים או מגורים לא חייב ליצור אי-שוויון, אפליה בין רקע לרקע, צבע לצבע, עושר לעושר ועוד.
  גם במקומות עבודה יש אפליה וגם שם יש לשים סוף לזה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: