ביקורת אדריכלית – לאן? (חלק ד')

 

ביקורת אדריכלית שאינה מצדיקה תכנון ספציפי או אינה תומכת במבנה מסוים, לא תגרום להרס המבנה. בברודווי שבניו יורק, ביקורת שלילית יכולה להפסיק את ריצתה של הצגה שעלותה יכול להגיע למליוני דולרים. מה עושה הביקורת האדריכלית? היא משפיע על התכנון וההתייחסות למבנה הבא שיבנה. היא יכולה לגרום לכך שבניה נוספת תהיה אחראית ובדוקה עוד לפני שלב התכנון, ברובדים שונים ובגישות אחרות ונכונות יותר שהוזנחו בעבר.
 
אכן, הביקורת האדריכלית לא משפיעה הרבה ולא בקצב מהיר. גם אדריכלים לא אוהבים את הביקורת, למרות שלעיתים קרובות היא יכולה להיות מאוד חיובית ותומכת הן באדריכל והן במבנה. למרות האיטיות הזאת יש תוצאות ממשיות לביקורות האדריכליות המבוססות על ידע, ניסיון בעבודה האדריכלית וגם רקע אקדמאי של המבקרים בנושא עצמו. בכדי לאמץ גישות המוצגות בביקורת האדריכלית, צריך בראש ובראשונה להאמין במבקר, לתת קרדיט לניסיון והרקע האקדמאי שלו. לצערי הביקורת האדריכלית היום בארץ מבוססת בעיקר על "רגשות ותחושות" ודעות פוליטיות בלתי מתפשרות שלא תמיד קשורות לאדריכלות. אין אדריכלות בלי פוליטיקה, פוליטיקה היא חלק חשוב, אבל לא עיקרי באדריכלות הממשית העומדת לנגד עינינו.
 
ההשפעה של הביקורת האדריכלית נראית מאוחר יותר. אדריכלות זה המקצוע האומנותי האיטי ביותר ולכן ההשפעות ממתינות חודשים ושנים, ואז לפתע רואים אותם. לא ניתן למדוד את ההשפעה של הביקורת הקונסטרוקטיבית האדריכלית ולא ניתן ממש לומר שכאן או כאן היא קיימת. ניתן להבחין פה ושם בשינויים שהיא גורמת. השינוי הוא איטי, מחושב והדרגתי. שימור מבנים קיימים , היא תוצאה ישירה של הביקורת האדריכלית, זה לקח הרבה שנים, אבל לבסוף זה הופנם על ידי כולם, בתחילה בחו"ל ולאחר מכן בארץ. The New Urbanism, התנועה הזאת נוצרה כתוצאה מביקורת אדריכלית ולאחרונה תפסה תאוצה הן בחו"ל והן בארץ, היא תוצאה נוספת של ביקורת בריאה. העיתונות הכללית גם עוזרת להפנמה של נושאים מסוג זה, נושאים שנראים לה כחשובים. אקטיביות ציבורית אורבאנית יכולה לקבל רוח גבית על ידי ביקורת עניינית המבוססת על עובדות וניסיון. ביקורת תומכת יכולה לשנות , בסופו של יום, את פני הסביבה שבה אנו חיים.
 
כיום מקובל לראות תנועות הפועלות למען הסביבה, מקובל לקבל את זה כעובדה קיימת. כל זה נוצר מביקורות בעיתונות לסוגיה, כל זה הפך לחלק בלתי נפרד מחיינו בגין העיתונות המבקרת הקונסטרוקטיבית. מטרת הביקורת ליצור חברה תרבותית בסביבה אנושית, ליצור סביבה נוחה לאדם. המבקר צריך לדעת להבחין בין גידול וצמיחה אמיתית ונוחה לבין גידול נכפה וגחמי של אדריכלים ויזמים לסוגיהם. המבקר צריך להבחין בין מבנים "קשים" שלא נספגים בסביבה האנושית לבין מבנים "קלים" שמשתלבים יפה בסביבה האנושית הטבעית ואף מספקים תענוג ואופי ייחודי לחיים סביבה.

המבקר יכול לשנות את גישתם התבוסתנית, חסרת האומץ והחזון של  אדריכלים קטנים השואפים לבינוניות, אלו ששואפים להרחיב את כיסם הפיננסי והקטנת איכות הסביבה. לפי דעתי אפשר להקים אדריכלות איכותית וגם להרוויח. "הרדוקציה" שנעשית למקצוע הזה, נעשית על ידי יזמים ממולחים ובעיקר על ידי אדריכלים חלשים ותפקיד המבקר הוא לעצור את הסחף הזה, לאתגר את האדריכלים ושאר הגורמים הכלכליים המעורבים בתהליך העשייה. המבקר צריך לתת את דעתו, לאור ניסיונו, האם המבנה החדש תורם לסביבה ומגיש לה מימד נוסף חיובי, או שהוא הורס את הטוב שקיים וגורס להפסד סביבתי, הוא מבקר למעשה את איכות המבנה, העיר הגדולה והקטנה, את הכפר והישוב שבו יש חיים.

 

ביקורת אדריכלית – לאן?  חלק א', ב', ג'

 

הרשמה לרשימת תפוצהניתן לקבל עדכונים בדואר אלקטרוני על רשימות חדשות באתר. להרשמה לחצו כאן.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • אדריכל - צ.ג.  ביום אפריל 23, 2006 בשעה 8:19 am

  מה שאתה עושה כאן לא עשו עדיין בארץ.
  זה ממש מהפכני למהלך המחשבה הישראלי. ביקורת ארכיטקטונית נעשית פה בזלזול רב והמבקרים אינם יודעים איך לעשות זאת בעיקר שאין להם רקע נכון ומתאים. כל מי שקונה אסלה חושב שהוא אדריכל וכל מי שעבד פעם אצל יסקי חושבת שהיא גאון הדור.תמשיך ברשימות שלך, מי שרוצה ללמוד ממך יכול והרבה.

 • שיבה  ביום אפריל 25, 2006 בשעה 6:11 pm

  1000 אדריכלים
  1000 דעות

 • ארכיסקס  ביום אפריל 27, 2006 בשעה 2:06 am

  ג'יין ג'ייקובס ז"ל? גם לה אסור לבקר ארכיטקטורה רק משום שאינה בעלת "הכשרה פורמאלית"? סליחה, אבל ארכיטקטים אחראיים גם להאסונות קולוסאלים שמשפיעים על חברות שלמות למשך דורות! להם תיתן לבקר ארכיטקטורה?

  כל אחד יכול ואפילו צריך לבקר ארכיטקטורה. זהו מוצר לשימוש הציבור, ועל כן הציבור רשאי להתבטא בכל הנוגע אליו.

  זה לא שאני פוסלת לימוד מעמיק וידע, אלא שזה פשוט לא מספיק. לפעמים די בילד קטן ומפגר שמצביע על המלך העירום.

 • יוסי מטלון  ביום אפריל 27, 2006 בשעה 9:53 am

  כל אחד יכול, אבל לא כל אחד צריך. בכדי לבקר אדריכלות בצורה מעמיקה צריך משהו נוסף, לא לכל אחד יש את זה.

 • ארכיסקס  ביום אפריל 27, 2006 בשעה 8:56 pm

  על ג'ייקובס, שהשכלתה הפורמאלית בתחום התמצתה בנישואיה לארכיטקט?

  אהה

 • יוסי מטלון  ביום אפריל 27, 2006 בשעה 9:33 pm

  לכל אחד מותר. לא כל אחד יכול. בהחלט צריך לשמוע את כולם ולהסיק מסקנות. את המסקנות צריך לתרגם לאדריכלות, מי יכול לתרגם אותן?
  אני לא אומר שרק אדריכלים יכולים לתת ביקורת אדריכלית. אני חושב שהם רכשו יותר כלים שיכולים לעזור להעביר ביקורת אדריכלית אובייקטיבית על כל מרכיביה, המרכיב הפוליטי הוא רק אספקט אחד ממרכיבים רבים.
  בנוסף, לא כל אדריכל שלמד שנים רבות מסוגל לבקר אדריכלות. לצערי יש בין האדריכלים יותר מידי טכנאים שאינם אפילו מסוגלים לומר מילה אודות ה"אדריכלות שלהם". יש אנשים שלא למדו והם מאוד כישרוניים, ויש שלמדו והם מאוד לא כישרוניים ולהפך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: