מלון פוליטי

הוא נראה כמו פירמידה ענקית מזוגזגת ובתוכה תקוע עגורן ענק. הוא תקוע כמו סכין הפוך במרחב פתוח שבו קיימים רק מבנים נמוכים. גודלו ועוצמתו מפחיתה את כוח האדם ומעצימה את השלטון שהוא לפעמים גם הדת. המגדל מתנשא לגובה של 330 מטרים ולו גם 105 קומות. בנייתו התחילה בשנת 1987 והופסקה בשנת 1992, עוד לפני שהסתיימה. זהו מלון פוליטי, Ryugyong Hotel שממוקם באזור  Pyongyang בצפון קוריאה. בנייתו הופסקה בעיקר בגלל בעיות ביצוע לקוי ומימון בלתי אפשרי למדינה לא עשירה. מעטפת הבטון שלו הגיעה לשיא גובהה. אילו המבנה היה פעיל, הוא היה נחשב כהמלון הגבוה ביותר בעולם.
 
בצמרת המגדל הוקם שלד ל-7 מסעדות ולהן רצפות מסתובבות.  בניית המעטפת, בשיפוע של 75 מעלות, הסתיימה. במבנה חסר הפרופורציות הזה,  לא התקינו חלונות, כלים סניטאריים או חומרי גמר אחרים. התברר כי איכות הבטון שהשתמשו לבנייתו נחותה ומסוכנת. התברר כי קשה לספק לו את כמות החשמל הנחוצה בכדי להפעילו באופן איכותי ויעיל. בכדי להביא את הפרויקט למצב סביר השלטון המקומי זקוק לעוד 300 מליון דולר, ומשקיעים מערביים מסרבים להיכנס לעסק ריסקי עם הצפון קוריאנים. אפשר להבין למה.
 
המנהיגים בצפון קוריאה החליטו להצמיח מלון גרנדיוזי בגובה עצום בכדי לנצח במאבק פוליטי. הם הקימו פסל גדול, וזאת בכדי לעבור את גובהו של מלון אחר שהקימו הדרום קוריאנים בסינגפור. הם בנו מונומנט פוליטי שמנסה להקרין כוח פיזי ועוצמה טכנולוגית וזאת בכדי להוכיח את גדלותם ויכולתם בהשוואה ליכולות של המדינה שמדרום. הקוריאנים שמצפון רצו לנפח את האגו שלהם, הם רצו להוכיח ש"שלי גדול משלך" ותכננו מלון שמכיל 3000 חדרים, בשטח של 360 אלף מ"ר, בעלות של למעלה מ-750 מליון דולר. בתחילה, הפרופגאנדה השלטונית הצליחה, המקום סומן במפות שהודפסו על ימי הממשל המקומי.  אבל לבסוף המלון נמחק מהמפה, כי הפירמידה והחלום התאדו במציאות הפוליטית והכלכלית הקשה שקיימת שם. נשארה שם מצבה, גוף ללא חיים, שלד.

 

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יודן רופא  ביום מרץ 22, 2006 בשעה 9:24 pm

  עד כמה זה שונה מהמרוץ של יזמים וחברות בינלאומיות לבנות את הבניין הגבוה בעולם? כל העובדות מצביעות על כך שגורד השחקים הוא סוג בנייה יקר, לא יעיל, מזיק לסביבה, מזיק לעיר, מזיק ליושביו, מסוכן ולא נחוץ במיוחד – ובכל זאת ממשיכים לבנות אותם כדי לענות לצרכי אגו מנופחים של יזמים, אדריכלים, פוליטיקאים ואנשים עשירים

 • יוסי מטלון  ביום מרץ 22, 2006 בשעה 10:35 pm

  ואין אדריכלות שאין בה פוליטיקה.
  לשכנע, או לתת משהו לראש העיר בכדי לאשר תכניות, זה פוליטיקה. יזמים נותני מתנות המתחרים אחד בשני על חשבון האזרח הקטן, זה פוליטיקה.
  לתת למישהו תפקיד באגף התכנון והבנייה, בגלל חברות מסויימת, זה פוליטיקה וגם לבנות בכדי להציג צורת שלטון או כוח זה פוליטיקה .
  גם לבנות במקומות אסורים , זה פוליטיקה.
  בקיצור אין אדריכלות בלי פוליטיקה.

 • שרון רז  ביום מרץ 23, 2006 בשעה 8:44 am

  באמת שכמעט לא ניתן לתפוס את התחרות המביכה והאידיוטית הזו בין מדינות ובין ערים
  איזו מפלצת ענקית ומופרכת
  מעניין איך זה נראה עכשיו בפנים, ענק ונטוש
  תודה על הגילוי והכתיבה, יוסי

 • מכבס ותולה  ביום מרץ 23, 2006 בשעה 9:57 am

  יודן, אם אפשר לפרט מתי (גודל) הופך בניין רב קומות ללא נכון מבחינה סביבה, יעילות, ואיכות חיים.
  לתומי חשבתי שמדובר בשימוש קרקע אופטימלי, למרות הכיעור,
  שמאפשר יותר שטחים פתוחים ציבוריים.

 • ראם  ביום מרץ 27, 2006 בשעה 8:07 pm

  כתבה מעניינת , התמונות ממחישות את יומרנות המבנה , הוא לא מתאים לסביבתו ונראה ,כמו שכתבת ,כי נעשה כאן נסיון להוכיח למי יש יותר גדול.
  אך עם זאת יש בו משהו יפה, מושך ואפלולי , יש בי איזה פטיש למבנים חצי גמורים שעומדים ערומים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: