תגובות

שתי תגובות מעניינות לרשימה שלי:  "אם הייתם אדריכלים"… או אולי ארכיטקטים…:

 

המגיב שמכנה את עצמו "שטיכמוס" כתב באתר Archijob:

"תרגיעו"

"מה זה כל הבכיינות הפסאודו-אליטיסטית הזאת. שמי הארכיטקטורה היו מלאים תמיד בכוכבים ועוד בהרבה יותר אבק כוכבים. תמיד זה היה ככה ותמיד יהיה. ארכיטקטים לא היו מובילים תרבותיים דומיננטיים בהסטוריה האנושית, לא בהגות ולא במעשה הפרטי – למרות המיתוס הרווח במקומותנו, למרות השיח הפנימי המלא בחשיבות עצמית שאנחנו מייצרים ולמרות עוצמת ההוויה של הסביבה הפיסית הבנוייה.

דווקא בימינו, בניגוד למשתמע מן המאמר, יש מקום של חסד (ולא תמיד מוצדק) לארכיטקטורה בדמותם של הסטארקיטקטים האריסטוקראטים, מה שגורם לכל זב חוטם ופרח אדריכלות לשאוף לרווח החמקמק שבין פרנק גרי לרם קולהאס. שיחליט מר מטלון אם באקדמיה מחנכים לרדוקציה… או כדבריו עושים דברים ברומו של עולם. נא לעשות סדר במילים הגבוהות ואולי גם קצת להצניע לכת.

תמיד היו חיים קשים לעוסקים במלאכת היצירה ותמיד יהיו. זוהי חוויה ממכוננת. המאבק על אידאלים חברתים ותרבותיים משותף לכל העוסקים במלאכת הבנייה והתיקון החברתי. זה נכון למורים, להורים, למדענים, למשוררים וגם לארכיטקטים.

יש מרחק גדול בין כל זה לבין המושגים והקלישאות שמר מטלון משתמש בהם. "מובילים חברתיים… סוחפים אחריהם… מגשימים חלומות… ממשים אידאלים…" בלה בלה בלה וכל זה עטוף בכמיהה בלתי מובנת לארגון חזק שיאחד את כולם ויוביל אותנו בבטחה אל עבר השמש העולה…
עוד מעט נעמוד זקופי גוו ונשיר את האינטרנציונאל ואח"כ נרוץ לכנסת בראש רשימת האדריכלים ונהייה שר השיכון בממשלת האחדות הלאומית…

צריך להתבונן בפחות פומפוזיות וביותר עומק והבנה על תפקידנו בעולם. התבוננות עמוקה ושקטה מובילה למילים פשוטות ובהירות שבונות מהות בעלת עוצמה. "

 

ועוד תגובה של מי שמכנה את עצמו gery וגם הוא הגיב ב-Archijob:

"לשטיכמוס, תבוסתנות לא מובילה לשום מקום."

יש לשאוף להתקדם, לא תמיד משיגים את הכל, רק חלק קטן מושג, לכן צודק מר מטלון שצריך לרצות כמה שיותר בכדי שנוכל להסתפק במעט יותר.
מה רע בפיליפ סטארק או באחרים, באדריכלים עם אומץ ותעוזה, אדריכלים שלא עושים אך ורק מה שאומרים להם, מצווים אותם, כמו רוב האדריכלים בעולם וגם בארץ. מה רע בשאיפה להיות מנהיג ומוביל?!
האדריכלים פיזרו אחריות. תראה כמה יועצים יש להם. פעם הם היו מחליטים, והמבנים יצאו לא כל כך רע. "רדוקציה", עושים אנשים כמוך שחושבים שיש להם כבר הכל והם אולי, לא מכיר אותך, חסרי שאיפות ובעיקר חסרי רצון ליצור סביבה אחרת, מרחבים אחרים , בריאים וטובים יותר. אין כל רע במילים גבוהות וחזקות, זה מפחד אותך? החלטיות, מפחידה אותך? גם כאן אתה עושה רדוקציה.

כל הכבוד לאדריכל יוסי מטלון. "

 

ואני, אוהב דיאלוג, מגוון דעות, דמוקרטיה וגם אומר: לשיפוטכם!

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: