אדריכלות "מדף" בגרוש

אתמול קיבלתי אי- מייל מחברה שעוסקת, בעזרת האינטרנט, במכירת תוכניות אדריכליות של בתים פרטיים. למה הם שלחו אלי? מה הם רוצים? שאקנה מהם בית. הצחיקו אותי! הם כנראה התחילו להפיץ את מרכולתם, לכולם. תמורת כמה מאות דולרים כל אחד יכול לקבל תוכניות של "בית חלומותיו" בראש גבעה. יש מבחר, מצומצם אמנם, אך זה לבטח יספק את מי שרוצה לקנות תוכנית ל"בית" שלו מהאינטרנט. איזה חלום יכול להיות למי שקונה תוכניות מהאינטרנט? בטח לא מרשים מאוד.
 
מי שלא שוכר את שרותיו של אדריכל טוב, מפסיד הרבה, אולי  הוא או היא לא יכולים, או לא רוצים להבין מה הם מפסידים. מי שקונה תכנית מהאינטרנט חושב שהוא מבין יותר מכולם –  חסך כמה דולרים! ניצח! אנשים משקיעים ממון רב בבניית בית, משקיעים את מיטב כספם ומרצם, ומתחייבים להחזיר הלוואות ארוכות טווח.  אבל כאן, כשצריך לקחת אדריכל, כאן הם יחסכו. יחסכו עכשיו וישלמו הרבה מאוד, מאוחר יותר, בכדי לתקן שגיאות שהיה אפשר להימנע מהן, אילו שכרו את שרותיו של אדריכל טוב שמכבד אותם, את אורח החיים שלהם וגם את עצמו. 
 

למרבה האירוניה שם האתר בעברית הוא "הבית שלי", שלי ושל כולם. אם זה באינטרנט, זה בטח לא שלי. ה"רדוקציה" שהמקצוע הזה עובר לא יודע גבולות.  יש שאומרים שהמקצוע הזה הוא מקצוע "לו-טקי" (ההפך מהיי –טקי). מקצוע "נמוך", נמוך?  האם אדריכלות זה מקצוע נמוך מבחינה טכנית?  תלוי את מי שואלים. אלו שיודעים לקנות אסלה או לבחור "קרמיקה" למטבח, וחושבים את עצמם למעצבי פנים מדופלמים, בטח חושבים שהכול נמוך פה. המקצוע הוא "היי-טקי" לחלוטין! תביטו, תראו מה קורה בעולם, כיצד המצע הטכנולוגי לו יכול לעמוד בצפיות של המצע התכנוני, הרעיוני. המחשב פרץ את כל הגבולות. לעיתים התכנון הפרטני של האדריכל לא מקבל תשובות מוסמכות מנציגי המוצרים הנמצאים בשוק. יש פה עתיד, אבל, תמיד ישנם גם כאלו שמורידים את המקצוע הזה למקומות הנמוכים ביותר.
 
לא שלא ידעתי שיש דבר כזה. כן, בארה"ב מוכרים תכניות לכל דורש. אפשר לקנות גם ספרים שבתוכם יהיו תכניות , "101" תכניות של "בית חלומותייך". למרבה הצער, ארה"ב היא לא דוגמא טובה לכל דבר. יש מספר דברים שלא כדאי ללמוד מהם.
 
כיצד יתואמו התכניות הקנויות לאתר המציאותי שבשטח? צריך אדריכל שיעשה את זה. כיצד יתאימו את השטחים המותרים לבניה? גם כאן צריך בעל מקצוע. האם יכול להיות שתכנון אדריכלי מסוים יתאים לכל האנשים? גם כאן צריך אדריכל. הרי כל אחד מאיתנו הוא עולם ומלואו, לכל אחד מתאים בית משלו, בית שיתאים לאופיו המיוחד והייחודי, בית שיענה לכל השאיפות שהיו לאלמוני. וכאן, הוא או היא מנסים להגשים חלום, חלום אישי ולא בית "המוני" שיקום בכל פינה נידחת. האם התכנון שנמכר על הנייר, חוקי? (חוק התכנון והבניה). האם התכנון מתאים לדרישות הספציפיות של כל עיר או מועצה? כנראה ששוב צריך אדריכל! אולי צריך גם מהנדס בנין שידאג ליציבות המבנה? או מהנדסי חשמל ואינסטלציה? אולי צריך לאשר את תכניות הממ"ד? אולי יהיו בעיות אקוסטיות? בכדי שלא יחדרו מים למבנה החלומות שלך, האם צריך לדאוג לאיטום?

איך אפשר לדעת את כל זה מהנייר שהקונה יקבל בדואר. האם חומרי הבניין שאולי מתוארים "בנייר" יתאימו לשטח והאזור שבו יבנה המבנה? מה קורה עם המבנים השכנים? הרמוניה או הגמוניה? להשתלב באזור או לשלוט בו, או אולי לבלוט בו לרעה? לחרוג מהמקובל? להכניס טעם לא טוב? 
 

מה הם החלומות של משפחתך?  האם כולם חולמים את אותו חלום? מה הוא האופי שלך ושל בני משפחתך? מה הם התחביבים שלך? היכן את או אתה אוהבים לאוכל? בבית? במסעדה? האם אתם אוהבים סאונה? היגיינה? האם אתם צופים בסרטים? שוחים בבריכה? משחקים פינג-פונג? האם אתם אוהבים לארח? יש עוד אלף שאלות שאדריכל טוב ישאל את בעל הבית העתידי. ברור לכל כי לא יכול להיות שמבנה שמותאם לאדם אחד יכול להתאים לכולם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • יולי משם  ביום יולי 27, 2004 בשעה 12:08 am

  על קמה המהומה? על דואר זבל?
  אם יקום אדם העומד בפני בניית ביתו ויבחר בתכנית מתוך האתר הנ"ל זו החלטה שהוא הנושא בתוצאותיה. לעניות דעתי צריך אולי אדם אחד בודד שיתנסה בשיטה הזו על מנת שקהילת המתכננים תרוויח.
  כפי שלא היית בוחר רופא מפרסום כזה, כך לדעתי מעטים יבחרו תכנון מן הפרסום הנ"ל, ואם בחרו, שיבושם להם.
  (ובשקט בשקט: יש גם מתכננים מוסמכים שגורמים לזילות המקצוע אבל זה כבר ענין אחר לגמרי).

 • ישראלי  ביום יולי 27, 2004 בשעה 7:33 am

  חבל שיש זילות במקצוע כל כך מכובד ומשמעותי שלמעשה מפסל את הסביבה שבה אנו חיים, וכן גם זה נכון: "(ובשקט בשקט: יש גם מתכננים מוסמכים שגורמים לזילות המקצוע אבל זה כבר ענין אחר לגמרי)".

 • ניר  ביום יולי 27, 2004 בשעה 1:50 pm

  הרי רוב האנשים לא גרים ב"בית על האשד" אלא בדירות שתוכננו כמין תבנית, בלי קשר לצרכיהם הפרטיים. מה ההבדל העקרוני בין תוכנית הדירה בבנין מגורים של עשר קומות לזו של הבתים שמוצעים כאן?

 • יוסי  ביום יולי 27, 2004 בשעה 7:40 pm

  הוא כזה. כשאתה קונה דירה, אתה למעשה חיי כמו כולם במובן השימושי של הדירה. אם אתה אוהב לארח אנשים יש לך חלל נתון ואתה חייב לקבל את זה. אילו בנית בית לעצמך אולי אותו חלל היה הרבה יותר גדול, כי זה בשליטה שלך.
  נאמר שאתה רוצה חדר רחצה גדול, כי אתה, כמו רוב האנשים מבלים הרבה בחדר הזה. אילו היה לך אדריכל שמקשיב לרצונות שלך, הוא היה מתכנן חדר כזה שיתאים לצרכים שלך, גדול יותר ומפורט יותר. נאמר שאתה אוהב ספרים ויש לך סיפריה בבית. בבית הפרטי שלך, שאותו יתכנן האדריכל הפרטי שלך, ביחד איתך, יהיה מקום של כבוד לספרים שלך. הגישה לספרים תהיה נוחה ומתאימה לשימוש קבוע.
  ועוד הרבה דברים חשובים שכל אדריכל טוב, חייב, חייב לתת את הדעת כאשר הוא מתכנן בית למישהו אחר.
  הבית שלך זה אתה! הוא צריך לשקף אותך ואת מעשייך. כולנו שונים ולכן יש בעיה בשכפול עצום של מבנים. הזהות של הדייר נעלמת ונהלמת. כולם אותו דבר. והרי כולנו ייחודיים ומיוחדים!

 • ניר  ביום יולי 29, 2004 בשעה 2:23 pm

  אני שאלתי בעצם מה ההבדל בין תכנון לא-אישי של דירות מגורים, כמו שמקובל מזמן, לבין תכנון לא-אישי של אותם מבנים שבונה החברה הזו?

  אגב, סלח לי אם השאלות נאיביות – אני לא מבין הרבה באדריכלות (אבל היא נראית לי תחום מרתק)

 • יוסי  ביום יולי 29, 2004 בשעה 6:55 pm

  בתכנון קולקטיבי, בין אם זה בית פרטי או דירה. יש תכנון שמוצא מכנה משותף בין אופי הפרט לאופי הכלל. כולם אותו דבר, באם זאת דירה או בית שנקנה מצילום בעתון או באינטרנט.
  בתכנון הזה יש מכנה משותף שמנסה ל"כסות" את כולם במסגרת תכנון אדריכלי אחד. אין שם מקום מקום לביטוי אישי(חומר, צורה, צבע, קצב, שימוש, וכו). בתכנון אישי יש מקום לביטוי אישי. לכן יצור המוני(שכפולים שלפעמים מגיעים עם פגמים גנטיים) להמונים זה בדרך כלל לא נותן תשובות ספציפיות, ממוקדות עבור היחיד.

  אין ממש רע בזה, זה בכלל לא רע לגור במקום שנוצר עבור כולם, אבל אם כבר בונים בית לבד, רצוי וכדאי וטוב יהיה לבעל הבית, באם הוא יכניס את כל או רוב שאיפותיו "החלליות" לבית שלו, בית שיהיה רק שלו.

 • ניר  ביום יולי 29, 2004 בשעה 8:50 pm

  דרך אגב – יש לך איזו עצה איך אפשר ללמוד עוד על אדריכלות, בעיקר הצד המעשי שלה (בלי להרשם לטכניון :-))? רוב הספרים שקראתי עסקו בעיקר בתאוריה והסטוריה, פחות במעשה.

 • תמר  ביום אוקטובר 31, 2004 בשעה 3:59 pm

  יוסי שלום,
  נהניתי מאד מתגובתך למכירת התכניות באינטרנט ולתסבוכת המתלווה לתהליך – אני מכירה גם את החוברת האמריקאית אותה אתה מציין

  בתגובתך הבעת גם את מחשבותי שלי כאשר נתקלתי באתר המדובר – יחד עם זאת, מתוך נסיון רב בשטח עלי לציין – בצער מה שהתגובה מבטאת סוג של פטרנליזם אדריכלי שאינו מתאים במדינה חפשית.

  העלאת המודעות לאדריכלות ככלי לשיפור איכות החיים, חסכון והעלאת ערך הנכס תשפיע על הבחירה של הציבור הבונה את ביתו

  לצערי – אנחנו האדריכלים, באמצעות הארגונים שלנו איננו מקדמים את הנושא כראוי

  ובאשר לעקרון של מכירת תכניות הרי שלדעתי עדיף שאדם הבונה את ביתו יקנה תכניות אדריכליות טובות מהמדף ואפילו באינטרנט מאשר ירכוש אותן מאיזה מהנדס שהוא גם אדריכל חובב או ממעצב פנים או מהנדסאי אדריכלות מקצועיים פחות או לא מקצועיים בכלל

  חבל שהאתר אשר מפרסם את התכניות למכירה לא מקבל אחריות גדולה יותר על הפרסומים ומבצע נפוי ותצוגה רק של תכניות שעברו שלבי תכנון קפדניים

 • א  ביום פברואר 2, 2005 בשעה 10:37 pm

  בס"ד

  מהם האחוזים המקובלים עבור עבודת אדריכלות למבנה ציבורי?
  מחיר עלות עיצוב פנים?
  גודל מבנה כ- 750 מ"ר

  תודה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: