הצעה חלופית למגורים!

 

לאור, או לחושך המצב הכלכלי הרעוע שנמשך שנים רבות, (למרות שביבי אומר אחרת) יש הרבה אנשים הזקוקים לטפל בבעיותיהם הקיומיות מידי יום ביומו. לא המדינה מוצאת פתרונות לבעיות, אלא ארגוני צדקה ועמותות עוזרים לנזקקים ומספקים מזון ובגדים. מקום מגורים יציב, דהיינו קורת גג, היא אחת הבעיות הרציניות ביותר. שכר הדירה בארץ הוא בהחלט לא פרופורציוני לשכר העבודה, גם למי שיש עבודה, קל וחומר כשאין!

 

 

 

 

 

 

 

בכתבה בעתון New York Times מפורט סיפורו של מר ג'ימי היינס. אדם כבן 50 שחי לבדו וצרכיו מעטים. הוא איבד את מקום עבודתו ומדמי האבטלה הפעוטים והמעליבים שקיבל, אין לא את הגב הכלכלי גם לקנות אוכל למחייתו וגם לשלם 900$ שכר דירה חודשי, במקום זול ברובע קווינס.

הוא חשב שיש פתרון חלופי לדירה בשכירות. בכדי לחיות ללא שכר דירה הוא אסף את מעט חסכונותיו, 6000$ וקנה לעצמו קרוואן משומש. ג'ימי היינס החנה אותו לא רחוק מבית הספר שבו למד. המבנה שבו שכר דירה לפני כן נמצא גם הוא במרחק קצר מבית הספר. הקרוואן מופעל על ידי גנרטור קטן. יש בו שירותים ניידים, מטבחון, טלוויזיה ו"צלחת" לקליטת ערוצים שונים. הדואר של ג'ימי נשלח לכתובת של חבר, מים הוא ממלא בתחנת הדלק הקרובה. הוא נוהג להתרחץ אצל חברים או במקלחות שנמצאות באולם הספורט של קווינס קולג'. למקום המגורים הזה אין חיבור לקו מים או לקו חשמל, לכן לא יכולים להזיז אותו משם.

מידי פעם אנשים עוצרים לידו ומביטים בתמיהה. חבריו שמחים לבקר אותו. הוא טוען, כי זוהי הזדמנות טובה עבורם לברוח מהמשפחה ומהבית שתמורתו הם משלמים שכר דירה גבוה.

זה לבטח לא פתרון הזול ביותר, אבל זה אפשרי. קרוואן משומש, יד עשירית,  אוטובוס מאולתר, "קונטיינר" שעבר הסבה, יכולים להיות חלופה  זמנית וזולה למגורים יקרים מאוד. הקרוואנים יאפשרו לחסרי הדיור למצוא מקום מגורים  בלב העיר תוך התרסה. זה יאפשר לחסר קורת הגג, לגור במקום שהיד משגת, ועין הציבור שוזפת.  יותר מזה, זה יציג בפני אלו שחושבים שאין בעיות דיור בארץ, את התמונה האמיתית. מה יעשו מנהלי בתי הספר אם תלמידיהם לשעבר ימצאו את מקום מגוריהם בפתח בית ספר? מה יגידו שכנים לשעבר?  מה יעשה ראש הממשלה אם אוהלים וקרוואנים יחנו בפתח ממלכתו, החווה שלו? הגרים בקרוואנים יתרחצו במקלחת הרחבה של שרון ויקבלו את הדואר אצל הבנים. אולי הוא יחוש את החוויה של האחרים! האם הוא יכול?

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • אורי  ביום מאי 18, 2004 בשעה 2:28 pm

  אבל יש כמה שאלות שמתעוררות כאן: איך ישיג אדם שנאנק תחת עול שכר הדירה אוטובוס ישן למגורים? הרי אוטובוסים כאלה אינם ננטשים לנוחיות חסרי הבית בכל קרן רחוב.

  והחנייה, איך היא תוסדר? האם ייבנו מגרשים להחניית פתרונות דיור מהסוג הזה? אם כן, מדוע לא לבנות שם גם שירותים, חיבור מרכזי לחשמל וכדומה? ואם כל אלה יעלו יפה – האם לא יהיה זה מעין מחנה פליטים בזעיר אנפין?

 • יולי משם  ביום מאי 18, 2004 בשעה 2:35 pm

  מאהל מחוסרי הדיור נולד מתוך אותם צרכים ודעת הקהל ובמיוחד התקשורת נגעו בו נגיעות מקומיות בלבד. האם בנוכחות קראוון במרכז העיר יש משום התרסה יותר מאשר במאהל של ויקי כנפו או בזה של כיכר המדינה?
  ומה על הפן החברתי של מקבץ קראוונים לאחר X זמן? הרי חצרות יסף ושכונת הקראוונים שהיתה בכניסה לחיפה (טירת הכרמל) היו גטאות קטנים, רחוקים משירותים קהילתיים בסיסיים שיש בכל שכונה ובכך לא יצרו דעת קהל אוהדת וסוחפת שנשאה מחאה מעלה אל אזני עסקנים שיכולים היו להזיז דבר או שניים בעניין מגורי קבע, אלא הפכו לבועה שקופה ודוממת.
  קראוון מתקשר בהוויה הישראלית למגורים זמניים, עליה על הקרקע, התנחלות (גם מן האספקט הפוליטי) אבל ספק אם למנהל ביה"ס שלי (אם עודו בחיים) זה היה גורם לדאוג לבוגרי בית ספרו.
  אם היתה עולה הצעה ליישב צעירים בקראוונים (שדווקא כן מחוברים לתשתיות) ולשלב תרומה בפעילות לקהילה אני בטוחה ששני הצדדים היו יוצאים נשכרים. (ככל הזכור לי יש התחלה של יישוב כזה בנגב).

 • יוסי  ביום מאי 18, 2004 בשעה 8:59 pm

  אז ככה..
  אורי – יש אוטובוסים ישנים, שיצאו מ"השרות" ונמכרים בפרוטות. פשוט רוצים להיפטר מהם. אם יבנו תשתיות, (מים , חשמל, ביוב וכו') זה יחשב כמבנה וזה כבר סיפור אחר שכולל דרישה להתרים מהרשויות המקומיות ועוד הרבה ארגונים ממשלתיים שרק יעכבו ויוסיפו קשיים. דבר נוסף, לא צריך מגרשים , הכוונה שיהיו רק בין 5-10 כלי רכב שיחנו בקרבת מוסדות ממשלתיים במקביל למדרכה. תראה מה אדם אחד עשה בניו יורק, כותבים על זה בעתון. זה לא יצור מחנה פליטים או הרגשה כזו. יש לזכור שזוהי חלופה זמנית בלבד, מספר חודשים.

  יולי – ויקי כנפו רק צעדה והמאבק שלה לא היה אמיתי. (זה פורסם בעיתונות והיה "רעש" בנושא). לאחר שגילו זאת עזבו אותה וכרגע היא ממומנת על ידי מפלגה. התברר כי כוונותיה לא היו אמיתיות.
  הכוונה לא לייצר שכונות קבועות, זה יכול להיות מסר חד לתקופה של כמה חודשים של כמה משפחות. לא צריך פה המונים. כמה משפחות שיתמקמו לפני משרדי ראש הממשלה בתל אביב ובירושלים יעשו יותר רעש מכנפו. אין הכוונה להתנחלות או ליצירת גטאות בסגנון המגורים שהמדינה נתנה לעולים בתקופות שונות. בכיכר המדינה היה מצב אחר. היתה שם קבוצה של אנשים שעברו ממגרש אחד בתל אביב למגרש אחר בכדי שיקבלו כסף מבעלי המגרשים בתמורה לעזיבתם. הם עברו על החוק. אין פה, ברעיון הזה, כוונה לעבור על החוק. גם ההוא מניו יורק לא שבר את החוק.

 • נמרוד ברנע  ביום מאי 19, 2004 בשעה 3:40 pm

  מר מטלון,
  אני נהנה לקרוא את רשימותיך המעניינות בתחום שלא רבים כותבים עליו בשפה שנהירה גם למי שלא מבין דבר ולו חצי דבר בארכיטקטורה.
  הרעיון ליצור מאהלי מחאה הוא לא חדש, ואם תלך לכנסת ישראל גם עכשיו תמצא עוד מספר מצומצם של אוהלים ממיני מאבקים שונים.
  מה שייחודי ברעיון שלך הוא לעשות זאת ליד חוות השקמים, וזה בהחלט דבר שיש לחשוב עליו לעומק.

  בנוגע לויקי כנפו –
  הגברת כנפו אומנם חברה מן המניין במפלגת יח"ד (הגירסא החדשה של מרצ) אך היא לא מקבלת ולו גרוש מן המפלגה. למען האמת, המפלגה זה עתה חוותה עוד גל צמצומים ובנוסף לקיצוצים בהוצאות השוטפות פיטרו ממנה עוד שני עובדים.

  אבקשך לתקן את הטעות הנ"ל.

 • יוסי  ביום מאי 19, 2004 בשעה 6:44 pm

  היי,
  ראשית אני שמח שאתה נהנה לקרוא את רשימותי. שנית,
  אין לי כל כוונה להשמיץ, גם לא נכתב כי מישהו תמך בה כספית בזמן, בזמן ההפגנה, הצעדה שלה. לקראת הסוף היתה אי-הבנה בין כנפו לחד-הוריות שהלכו בעקבותיה. נוצר רושם מסויים ולמעשה היה דבר אחר. חשבו שהיא בלתי מפלגתית.
  תודה!

 • רפי  ביום יוני 24, 2004 בשעה 10:44 am

  איך בפועל אני מוצא קרואן משומש?
  אני לא מתכוון לגדול כזה שיש בהתנחלויות, אלא לקטן שאפשר לחבר לאוטו וליסוע, ושלא צריך אישורים מאפחד.

  אם למישהו יש רעיון שישלח ל
  refaev@pob.huji.ac.il
  נ.ב. אני לא הומלס , סתם לא בא לי להחליט איפה לגור

 • angela  ביום נובמבר 11, 2004 בשעה 1:50 pm

  מעוניין לקנות קרוון ניגרר או נוסע לטיולים ,בכול מצב more info: http://www.mms.org.il

 • angela  ביום נובמבר 11, 2004 בשעה 1:51 pm

  מעוניין לקנות קרוון ניגרר או נוסע לטיולים ,בכול מצב more info: http://www.mms.org.il

 • תמר  ביום ינואר 14, 2005 בשעה 11:36 pm

  הייתי רוצה פרטים הייכן ניתן לרכוש קרוואן ממונע ולדעת האם צריך רשיון מיוחד לנהוג בו?אשמח לכל מידע שישוגר אליי בעניין זה

 • ריבה  ביום פברואר 17, 2005 בשעה 10:10 pm

  מעוניינת לרכוש קרוון ישן לצורך מגוריםת מישהוא יכול להגיד לי איפה?

  תודה מראש

 • אלי  ביום דצמבר 4, 2005 בשעה 12:48 am

  לכל המעונינים שלום
  פרטים לגבי קרוואנים תמצאוב
  israelcc.com

 • רמי  ביום דצמבר 23, 2006 בשעה 9:41 am

  כי אין לי כסף לשלם שכר דירה

 • כרכומית  ביום מרץ 30, 2008 בשעה 12:55 pm

  רציתי להתיחס לעניין המגורים שיש אנשים שלא החליטו לאורך הרבה שנים איפה לתקוע את השורש וגם כן מצבם הוחמר בגלל גירושים או כל דבר אחר והזמן עבר והנה גם לא רצו לעזוב את מקום הפרנסה ונשארו עד הפנסיה. ולכן סוף כל סוף רואים את השנים שמחקות להם לאחר הפנסיה ויש להם חלומות שעדיין לא התגשמו ולכן גם הגיל 62-67 לא מחמיא להם אבל בכל זאת עוד רוצים לממש משהו מהחלום בית קטן מקום קטן שקט . למה שלא יתנו לחלום להתגשם שיהיו ישובים שיבנו בתים קטנים וחמודים עים גינה קטנה . מה איתכם למה לחשוב על בתי אבות? עים בני 80-90 לא פר .

 • יעל  ביום אוגוסט 25, 2009 בשעה 10:40 pm

  דייר רחוב זקוק לתרומת קרוואן/קרוואן נייד,אוטובוס נטוש,מכולה,או כל חלופת מגורים ניידת אחרת.
  על התורמים תבוא הברכה
  ניתן ליצור קשר בטלפון 08-9390787
  the_unforgiven_me@walla.co.il או באימייל

 • יעל  ביום אוגוסט 25, 2009 בשעה 10:46 pm

  דייר רחוב זקוק לתרומת קרוואן/קרוואן נייד,אוטובוס נטוש,מכולה,או כל חלופת מגורים ניידת אחרת.
  על התורם תבוא הברכה
  ניתן ליצור קשר
  בטלפון 08-9390787
  the_unforgiven_me@walla.co.il או באימייל

%d בלוגרים אהבו את זה: